Kominek w domu - niezbędnik kupującego

Kominek otwarty, wkład kominkowy, kominek gazowy, a może z płaszczem wodnym? Na rynku jest wiele dostępnych rodzajów kominków. Prezentujemy najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć, kiedy zastanawiasz się nad budową kominka w domu.

Jaki kominek wybrać - przegląd rodzajów kominków

Zbudować prosty kominek jest łatwo, trudniej jednak dopasować go do potrzeb domowników, ich rytmu dnia i przyzwyczajeń. Dokonując wyboru, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań: jak często chcemy palić w kominku, czy zależy nam na bezpośrednim obcowaniu z ogniem, czy chcemy ogrzewać w ten sposób cały dom lub jego część, czy jesteśmy gotowi w związku z tym przenieść przez jego wnętrza (z drewutni do kominka) kilka m3 drewna, czy prowadzimy regularny tryb życia. Szczere odpowiedzi zaoszczędzą nam wielu niepotrzebnych wydatków oraz niemiłych niespodzianek podczas eksploatacji

Ze względu na funkcjonalność i budowę wyróżniamy cztery rodzaje kominków:

  • otwarty,
  • konwekcyjny,
  • kumulacyjny,
  • kotłowy.

Kominek otwarty pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. W związku z brakiem kontroli nad procesem spalania oraz szybkim przepływem spalin do przewodu kominowego, większość wytworzonej energii jest tracona.
Polski rynek zdominował kominek konwekcyjny. Wytwarza on duże ilości gorącego powietrza, ogrzewając pomieszczenie, w którym stoi. Powietrze dostaje się przez otwór w jego dolnej części do komory kominka, wewnątrz której znajduje się wkład. Przepływając w górę, odbiera wytworzone w palenisku ciepło i wydostaje się przez kratki wylotowe znajdujące się w górnej części urządzenia. Z tym typem kominków związany jest ściśle system DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza, który umożliwia przekazanie ciepła kanałami wentylacyjnymi do innych pomieszczeń domu. Dużą zaletą kominków konwekcyjnych jest wytwarzanie w krótkim czasie od rozpalenia dużych ilości ciepła.
Kominek kumulacyjny - to doskonałe połączenie pięknie wyeksponowanego ognia oraz długotrwałego ciepła - co tradycyjnie jest zaletą pieca kaflowego. Charakterystyczna dla tych urządzeń jest nasadowa masa kumulacyjna lub krótkie kanały piecowe. Nasadową masę kumulacyjną tworzą szamotowe kręgi bardzo dobrze absorbujące ciepło z przepływających przez nie spalin. Kumulacyjne kanały piecowe wykonują rzemieślnicy z cegieł i płyt szamotowych, można też wykorzystać do tego celu gotowe kształtki o zwiększonej pojemności cieplnej. Wytworzona w palenisku energia cieplna gromadzona jest w masie kumulacyjnej na wiele godzin i oddawana do pomieszczenia stopniowo, na zasadzie promieniowania. Sam proces spalania odbywa się w sposób gwałtowny, z użyciem odpowiednio dużej ilości tlenu, efektem czego są jasne płomienie, pełne wykorzystanie załadunku drewna oraz zachowanie czystej szyby.
Kominek kotłowy to urządzenie szczególnego rodzaju. Charakteryzuje go to, że część energii wytworzonej w procesie spalania oddawana jest do wody. W ten sposób wspomagany jest system centralnego ogrzewania i c.w.u. Ciepło przekazywane jest do c.o. przez płytowy wymiennik ciepła lub warstwowy zbiornik buforowy.

Jednym z określeń domu jest ognisko domowe. Pokazuje to, jak ważny jest ogień w naszym życiu. Gdy już zamieszkamy we własnych czterech ścianach, często budzi się w nas atawistyczna tęsknota za ogniem. Prawie pierwotnym – buzującym w otwartym kominku albo uładzonym i oswojonym – zamkniętym w kominkowym wkładzie lub piecu. Jako ludzkość zaczynaliśmy od zwykłego ogniska w jaskini. Z czasem obudowaliśmy je kamieniami i tak powstało palenisko - zdatne do wieszania nad nim garnków i bezpieczniejsze niż niczym nieograniczony stos płonącego drewna. Następnym krokiem w oswajaniu ognia było powstanie kominka i pieca. Ale ogień pełnił zawsze tę samą funkcję - ogrzewał zgromadzonych przy nim ludzi i dawał im poczucie bezpieczeństwa. I tak jest do dziś.

Kominek jako źródło ogrzewania w domu

Jedną z kluczowych decyzji, które podejmujemy podczas budowy lub remontu domu, jest wybór sposobu ogrzewania. Wielu z nas wybiera ogrzewanie tradycyjne, tzn. olejowe lub gazowe, ale ze względu na stale rosnące ceny tych paliw, coraz popularniejsze jest wykorzystywanie do tego celu także drewna i słońca. To one, połączone w jeden system, mogą być idealnym uzupełnieniem innego sposobu ogrzewania domu albo stanowić podstawowe źródło energii grzewczej i ciepłej wody użytkowej.

Osoby decydujące się na grzanie drewnem najczęściej wybierają kominki i wkłady kominkowe. U naszych zachodnich sąsiadów bardzo popularne są też piece kaflowe, które również i u nas zdobywają coraz więcej zwolenników. Szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszą się kominki powiązane z techniką wodną oraz urządzenia wykorzystujące coraz powszechniejsze biopaliwo - granulat drzewny, czyli pelety.

Źródło: http://muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolno-stojace/kominek-w-domu-niezbednik-kupujacego,35_531.html